بازگشت به سوالات متداول
سـوالات متـداول

ایجاد ربات با استفاده از ربات BotFather

برای ساخت ربات شخصیتان در ابتدا باید از BotFather اجازه بگیرید. BotFather رییس همه ربات های تلگرام است و بدون مجوز آن نمی توانید ربات شخصی داشته باشید. در نتیجه خدمت ایشان رفته و درخواست خود را اعلام میکنید. برای اینکار کافی است اپلیکیشن تلگرام را در کامپیوتر یا موبایلتان باز کنید و ارسال پیام جدید را بزنید و در قسمت نام کاربر، @BotFather را جستجو کنید. میتوانید روی این لینک کلیک کنید تا با BotFather صحبت کنید. با این کار پروفایل ربات BotFather نمایش داده می شود و آن را انتخاب کنید تا به چت شخصی بروید. در ابتدا BotFather از شما می خواهد جهت اطلاعات بیشتر لینک هایی را مطالعه کنید. در صورت تمایل مطالب را مطالعه نمایید و در غیر اینصورت این پیام را نادیده بگیرید.

برای شروع در بخش متن پیام  /start را نوشته و پیام را ارسال کنید. در این مرحله BotFather خودش را معرفی کرده و لیست کارهایی که می تواند برای شما انجام دهد را نمایش می دهد.

برای ایجاد ربات جدید پیام /newbot را نوشته و ارسال کنید. BotFather از شما میخواهد که اسمی برای ربات خود انتخاب کنید. این اسم چیزی است که کاربران هنگام ارسال یا دریافت پیام به ربات شما، آن را مشاهده میکنند.

حالا نامی که برای رباتتان در نظر دارید را نوشته و ارسال کنید.

بعد از ارسال نام، BotFather از شما می خواهد که یک نام کاربری برای رباتتان انتخاب کنید. با این نام است که کاربران می توانند ربات شما را جستجو کنند و پیدا کنند. دقیقا شبیه کاری که اول مطلب درباره BotFather انجام دادیم و با نام کاربری آن، پیدایش کردیم و به آن پیام دادیم و با آن ارتباط برقرار کردیم.

درمورد نام کاربری دقت نمایید :

  1. نام کاربری که انتخاب میکنید حتما باید با کلمه Bot تمام شود. یعنی در اخر نام کاربری حتما Bot وجود داشته باشد. مانند SepehrCCbot، SepehrCc_bot، Sepehrcc_Bot_bot و...
  2. نام کاربری که انتخاب میکنید باید یکتا باشید. یعنی ممکن است شما کلمه ای را به عنوان نام کاربریتان انتخاب کنید و BotFather به شما بگوید که این نام کاربری قبلا انتخاب شده است، در نتیجه اگر با این پیام مواجه شدید، مجددا تلاش نمایید و نام دیگری انتخاب کنید. برای مثال به عکس زیر توجه کنید:

BotFather میگوید که این نام تکراری است و باید نام دیگری برای ربات خود انتخاب کنم. در نهایت بعد از تایید نام، BotFather اطلاعاتی راجع به رباتمان ارسال می کند که باید دقت داشته باشید این اطلاعات مهم و بعضی از آن ها محرمانه هستند:

در ابتدای پیام آدرس رباتمان و در انتها یک توکن که محرمانه است را در اختیار شما قرار میدهد.

آدرس ربات :  

 

توکن :

 

 

می توانید این دو مورد را ذخیره نمایید. البته در همین چت نیز پیام ها موجود است ودر صورت نیاز می توانید استفاده کنید.

در مرحله بعد باید یکسری اطلاعات اولیه برای رباتمان به BotFather  ارسال کنیم. طبق چیزی که خود BotFather میگوید، ما می توانیم در خواست این موارد را داشته باشیم :

در مرحله برای ثبت توضیحاتی درباره رباتمان باید /setdescription را نوشته و ارسال کنیم، دقت داشته باشید که توضیحات ربات همان چیزی است که کاربر قبل از اینکه هرکاری با ربات شما داشته باشد یعنی حتی آن را فعال کرده باشد، مشاهده می کند، دقیقا مانند چیزی که اول مطلب قبل از اینکه با دستور /start  ربات BotFather را فعال کنیم به ما نمایش داد یا مثل این عکس :

این توضیحات چیزی است که کاربر قبل از فعال کردن ربات ما، مشاهده میکند. پس با ارسال پیام /setdescription به BotFather از آن درخواست میکنیم که برای ربات ما توضیحاتی قرار بدهد. دقت کنید که می توانید در توضیحات لینک هم داشته باشید یعنی لینک یا لینک هایی در توضیحات رباتتان قرار دهید.

بعد از ارسال پیام /setdescription ، BotFather  از ما می خواهد تا رباتی که می خواهیم برایش توضیحات وارد کنیم را انتخاب نماییم، که از دکمه ایی که به شما نمایش داده می شود، اسم رباتتان را انتخاب میکنید. سپس از BotFather  از شما می خواهد که متنی که به عنوان توضیحات برای رباتتان در نظر دارید را نوشته و ارسال کنید و در نهایت پس از دریافت پیامتان، BotFather می گوید که توضیحات ربات شما با موفقیت بروزرسانی شد.

سپس نوبت انتخاب عکس برای رباتمان می رسد. پیام /setuserpic را ارسال میکنیم. طبق روال قبل BotFather از شما میخواهد که نام رباتی که میخواهید برای آن عکس قرار دهید را انتخاب کنید و بعد از پیام

عکسی که مد نظرتان است را ارسال نمایید. این عکس چیزی است که کاربر در کنار اسم رباتتان مشاهده میکند مانند شکل بالا نام ربات سمت راست و عکس، سمت چپ است.

در نهایت پس از ارسال عکس پیام "عکس پروفایل رباتتان بروزرسانی شد" را مشاهده میکنید. برای انتخاب عکس به موارد زیر دقت نمایید :

  1. ممکن است عکسی که ارسال می کنید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد که در نتیجه BotFather آن را نمی پذیرد و از شما می خواهد که عکس دیگری انتخاب کنید و البته به شما میگوید به چه دلیل مثلا عکس خیلی کوچک است یا عکس خیلی بزرگ است و ...
  2. دقت کنید برای ارسال عکس حتما از دکمه ارسال عکس استفاده کنید. چون برای ارسال عکس می توانید آن را به صورت فایل از طریق دکمه ارسال فایل بفرستید که در اینصورت BotFather از شما میخواهد حتما از دکمه ارسال عکس برای فرستادن عکس مورد نظرتان استفاده کنید.

در نهایت نوبت به نوشتن متنی درباره رباتمان می رسد. این متن در بخش about ربات قرار میگیرد مثل عکس زیر

این متن در پروفایل ربات به نمایش در می آید. برای این منظور پیام /setabouttext را ارسال کنید، باید دقت کنید که :

  1. متنی که انتخاب میکنید نباید بیشتر از 120 کاراکتر باشد.
  2. متنی که انتخاب میکنید نمی تواند شامل خط جدید باشد یعنی نمی توانید از Enter استفاده کنید و کل متن باید پشت سر هم باشد.

مانند قبل BotFather از شما می خواهد که رباتی که می خواهید برای آن About بنویسید را انتخاب کنید و در نهایت متنی که میخواهید در پروفایل رباتتان در بخش About قرار بگیرد را تایپ و ارسال کنید.

و در نهایت می توانید با کلیک بر روی لینکی که BotFather به ما داده بود ربات خود را مشاهده کنیم :

توضیحات:

متن About و عکس و نام کاربری که برای ربات انتخاب کردیم :

نامی که برای رباتمان انتخاب کردیم :

 

در این مرحله کارمان با ربات تمام شده و برای اتصال ربات، در صفحه مدیریت، منوی ربات تلگرام و سپس اطلاعات ربات، نام ربات را بدون @ و توکن ربات را وارد کنید.

 

موفق باشید.